Відеокартка (VGA)
Зображення на екрані монітора визначається відеосигналом, який надходить від спеціального пристрою - відеокартки. Відеокартка - це окрема плата, яка вставляється в AGP чи PCI-Express слот материнської плати. Команди з формування зображення надходять від процесора до чіпсету відеокартки, де згідно з ним конструюється зображення. Побудоване зображення заноситься до внутрішньої пам'яті відеокартки, що називається відеопам'яттю. На основі вмісту відеопам'яті формується вихідний сигнал відеокартки (відеосигнал), який через провідник передається на монітор.
За обробку і моделювання зображення в комп'ютері відповідає відеокартка, а точніше - Графічний процесор (ГП), який розташований на ній.
Вигляд графічного процесора від фірми AMD-ATI
Вигляд відеокартки від фірми MSI, побудованої на основі ГП AMD-ATI Radeon 3870 x2
Навіщо потрібна відеопам'ять? Річ у тому, що зображення на екрані має періодично поновлюватися (щонайменше 75 разів за секунду тому, що це найменша частота оновлення з якою можна працювати), та було б нерозумно при кожному поновленні формувати новий відеосигнал на основі команд центрального процесора. Тому до схеми відеокарток уведено пам'ять, яка зберігає дані про попереднє зображення. Це особливо корисно, якщо картинки на екрані монітора нерухомі або змінюються повільно (наприклад, при роботі з програмами).
Cучасні відеокартки мають пам'ять об'ємом від 32 мегабайт до 2 Гігабайт.
Що таке AGP і PCI Express ? AGP та PCI Express - це спеціальні слоти на материнській платі, призначені для під'єднання відеокартки.
AGP - Accelerated Graphics Port вже морально застарілий інтерфейс з'єднання відеокартки і материнської плати, хоча на даний момент ще використовується.
PCI Eppress - Peripheral Component Interconnect Express - це новий перспективний інтерфейс. Найпотужніші відеокартки у світі виготовляються лише з підтримкою даного інтерфейсу. За цим інтерфейсом майбутнє. Відеокартки на основі нього швідші, потужніші.
Шина - системна магістраль, яка пов'язує графічний процесор із пям'яттю.
Виробник графічного процесора. Найбільш дорогі, якісні, продуктивні графічні процесори розробляють дві корпорації: AMD(ATI) і nVidia.
Основні характеристики відеокартки:
|
Бітність шини. Бітність шини прямопропорційно впливає на продуктивність відеокартки. Чим вища бітність шини, тим краще. Високобітні відеокартки коштують дорожче, але дуже гарно справляються з своїми задачами. Зараз на масовому ринку найбільше 128-бітних відеокарток, тому що вони порівняно дешеві. Доля ринку 256-бітних відеокарт значно ченша, а 320-бітних - взагалі мала, адже не кожен може придбати таку відеокартку, та й не кожному вона потрібна.
|
|
|
Об'єм пам'яті. Чим біль більший об'єм пам'яті має відеокартка, тим краще вона буде виконувати свої функції у потужних тривимірних іграх.
|
|
|
Інтерфейс. На даний момент часу проблем не існує. Майже всі сучасні материнські плати обладнані слотом PCI - Express і відеокартки на його основі вже не такі дорогі, як колись.
|
|
|
Фірма-виробник. На основі якого графічного процесора від AMD чи nVidia ви купуватимете відеокартку - це ваша особиста справа. Але найкращими виробниками в світі на основі обох чіпсетів можна назвати наступні фірми:
- MSI (MicroStar International)
- Asus
- Gigabyte
|
|
|