Будова ПК

 

 

 

 

 

Оперативна пам'ять

 

Материнська плата

 

Мережева картка

 

Оптичні пристрої

 

Звукова картка

 

Відеокартка

 

Вінчестер

 

Процесор

 

Дисковод

 

Принтер

 

Монітор

 

Сканер

 

Корпус

 

Модем

 

 

 

 

Оптичні пристрої (CD - ROM, CD - RW, DVD - ROM, DVD - RW)

CD - ROM:

...Давайте поглянемо років 14 назад.

Настає епоха Windows - а значить, епоха великих об'ємів інформації. Дистрибутив програми займає вже далеко не одну - дві дискети, а часом - 10 і більше. Постає питання про "комп'ютерне відео та музику", "словарі та енциклопедичні довідники". Словом - море перспектив!!! Але їх розвиток гальмувала відсутність найбільшпідходящого носія інформації. Дискети емністю 1,44 Мб ??? Вінчестери (жорсткі диски) ??? Але ж не продавати кожну програму на окремому вінчестері !!! Та й доступний об'єм вінчестерної пам'яті на ной час обмежувався 512 мегабайтами. Одним словом, потрібен був носій:

  • новий
  • великий за об'ємом
  • універсальний
  • достатньо швидкий
  • і найголовніше - дешевший !

Так ось, після довгого обговорювання та співпраці, найвідоміші фірми: Sony, Panasonic, Philips, Sharp, Pioneer, Matsushita, Mitsumi, Hitachi, Toshiba, JVC, LG (колишня Gold Star) - виробили єдиний стандарт - CD - ROM (Compact Disk Read Only Memory, що в дослівному перекладі на українську означає - пристрій, який здатен тільки зчитувати компакт - диски). Носієм інформації на такому пристрої є компакт - диск. Носієм інформації на компакт - диску являється рельєфна підкладка з полікарбонату, на яку нанесений тонкий шар металу (зазвичай алюміній), яий відблискує світло.

При зчитуванні диска пристроєм CD - ROM, промінь світла лазера відблискується від ямок та горбиків рельєфної підкладки по - різному. Точніше, від ямок промінь світла взагалі не відблискується ніяк, а від горбиків відблискується. Світлочутливий елемент у пристрої CD - ROM "ловить та підраховує" кількість відблиснутих та невідблиснутих ділянок світла і генерує двійковий код інформації (одиниці та нулі). Таким чином, проміжок рельєфної підкладки який не відблискується (ямка) дає сигнал "нуль", а проміжок рельєфної підкладки який відюлискується (горбик) - "одиницю". А комбінація логічних нулів та одиниць, як відомо, і є суттю будь - якої комп'ютерної інформації.

CD-ROM

Вигляд CD-ROM від фірми LG


Об'єм компакт - диска на сьогоднішній день становить від 700 до 900 мегабайт. На компакт - диску об'ємом 700 мегабайт може міститися приблизно 6400 малюнків у форматі jpg, близько 3 годин відео у форматі avi (комп'ютерний відеоформат) або до 80 хвилин відео у форматі dat (формат для домашніх музичних центрів та відео програвачів), приблизно 200 (біля 8 годин звучання) пісень у форматі mp3 (комп'ютерний музичний формат) або до 80 хвилин у форматі cda (формат для домашніх музичних центрів та відео програвачів).

Основні характеристики пристрою CD - ROM:

Швидкість зчитування. Ця величина показує, на якій максимальній швидкості здатен читати компакт - диски пристрій CD - ROM. Ця величина позначається арабськими цифрами на передній стороні пристрою (дивись малюнок). Чим більша максимальна швидкість зчитування, тим швидше CD - ROM зчитує данні з компакт - диску.

У вас виникає питаннчя: чи може швидкість зчитування шкодити на показник якості зчитування ?

Відповідь: так, адже CD - ROM розкручує диск до неймовірнио високих обертів (до 20 000 за хвилину), це може призвести до деякої помилки зчитування або (у разі неякісного виготовлення диску) його розриву. Але ви не переймайтеся, сучасні моделі пристроїв CD - ROM у разі помилкового зчитування ще раз повертаються до того ж самого місця і ще раз зчитують. Якщо висока швидкість обертання диску і пристрій не здатен прочитати данні на такій швидкості, то він сам зменшує швидкість до оптимальної.

 



CD - RW:

Всім зручний пристрій CD - ROM - і швидкий і недорогий і поширений, адже кожний комп'ютер його має. Але все - таки є один недостаток у цього пристрою. Зате великий: він не здатен записувати данні на компакт - диски. Про це говорить його назва (CD - ROM - Compact Disk Read Only Memory, що в дослівному перекладі на українську означає - пристрій, який здатен тільки зчитувати компакт - диски). Уявіть собі таку ситуацію:

Ви побачили у свого товариша, однокласника чи колеги по роботі на момп'ютері чудову програму, з якою ви хотіли б навчитися працювати, а у вас її немає. І вона вам дуже потрібна, а ще до того всього, якщо вона рідкісна і в продажу її знайти майже неможливо, буде нерозумно нести свій комп'ютер в інший кінець міста для копіювання її з комп'ютера товириша на свій комп'ютер. Для цього існує більш просте рішення:

Якщо комп'ютер тієї людини, у якої ви хочете скопіювати цю програму обладнано пристроєм CD - RW, то вам доведеться їй дати тільки порожній компакт - диск і вона без вашої участиі скопіює програму на компакт - диск за допомогою пристрою CD - RW.

Будова та принцип роботи пристроя CD - RW абсолютно нічим не відрізняється від CD - ROM. Хіба що тим, що у пристрої CD - RW лазер здатний не тільки читати компакт - диски, а й записувати їх. При записуванні кампакт - диска, лазер пристрою CD - RW самостійно будує рельєф диску.

Види дисків, на які буде проводитись запис даних за допомогою пристрою CD - RW:

CD - R. Цей вид дисків забезпечує одноразовий запис даних. Про це говорить його назва (CD - R - Compact Disk Read, що в дослівному перекладі на українську означає - компакт - диск, що забезпечує одноразовий запис та багаторазове зчитування). Ці диски забезпечують якісне збереження даних та швидке читання у будь - якому випадку (якщо цей диск не поцарапиний). При покупці такого (порожнього) диску, зверніть увагу на його об'єм та максимальну швидкість запису. Ці показники наведені на неробочій (верхній) стороні диску.

 

CD - RW. Цей вид дисків забезпечує багаторазовий запис даних. Про це говорить його назва (CD - RW - Compact Disk Read and Write, що в дослівному перекладі на українську означає - компакт - диск, що забезпечує багаторазовий запис та багаторазове зчитування). Ці диски забезпечують менш якісне збереження даних та менш швидке зчитування у будь - якому випадку. При покупці такого (порожнього) диску, зверніть увагу на його об'єм та максимальну швидкість запису. Ці показники наведені на неробочій (верхній) стороні диску.

 

CD-RW

Вигляд CD-RW від фірми LG


Основні характеристики пристрою CD - RW:

Розмір внутрішньої пам'яті. Розмір внутрішньої пам'яті (кеш - пам'ять) дуже важливий показник для пристроїв CD - RW. При записуванні компакт - диску, пристрій CD - RW черпає даннні з кеш - пам'яті. Адже у цій пам'яті накопичуються дані, які надходять від жорсткого диску (вінчестера). Великий об'єм кеш - пам'яті встигає накопичити у собі достатній об'єм данних, щоб компенсувати перебої в їх надходженні від жорсткого диску. Сучасні пристрої CD - RW повинні бути оснашені кеш - пам'яттю в 2 - 4 мегабайти. Якщо стався перебій у надходженні потоку данних від вінчестера до пристроя CD - RW і об'єм кеш - пам'яті малий, це може спричинити ефект "пустого запису", що призводить до втрати заготовки (компакт - диску, на який проводиться запис).

 

Швидкість запису, перезапису, зчитування. Ці показники характеризують максимальну швидкість запису диску типу CD - R, максимальну швидкість запису диску типу CD - RW та максимальну швидкість зчитування. Наприклад, на малюнку зображено пристрый CD - RW зі швидкостями 40х (максимальна швидкість запису диску типу CD - R), 12x (максимальна швидкість запису диску типу CD - RW), 40х (максимальна швидкість зчитування).

Невеличка порада: слід пам'ятати, що диски типу CD - R призначені для одноразового запису, тому якщо ви записуєте дані на такий тип дисків, особисто я раджу вам використовувати швидкість, запису не більшу за 24х. При такій швидкості запис проводиться точно, без помилок. Ця швидкість запису гарантує надійне збереження даних. При записі данних на диск типу CD - RW, вам не слід непокоїтися за швидкість запису. Адже, якщо навіть і трапиться якась помилка у процесі запису, ви зможете зтерти цей диск і дати команду на запис ще раз. На те вони й диски типу CD - RW (CD - RW - Compact Disk Read and Write, що в дослівному перекладі на українську означає - компакт - диск, що забезпечує багаторазовий запис та багаторазове зчитування).

 



DVD - ROM:

Уперше магічне слово DVD світ почув 8 грудня 1995 року. DVD... Скільки всього стоїть за цими трьома буквами !!! Роки запеклих поєдинків, дискусій, надій, в результаті яких цей стандарт все - таки вийде у світ. І обіцяна революція у світі носіїв інформації, яка, по слухам виробників, повинна відбутися ледве не з хвилини на хвилину підтверджує це. А конкретно - до 2006 року: саме тоді, по обіцянкам виробників, відеокасети, аудіокасети, компакт - джиски та багато інших носіїв завершать своє існування і будуть остаточно витіснені єдиним та універсальним стандартом - DVD.

З самого початку абревіатура DVD означала - Digital Video Disk - цифровий відео диск. Річ у тому, що саме з метою відео, був створений цей стандарт. Однак це абсолютно не означає, що на дисках цього типу повинне міститися лише відео. Саме тому, згодом, консорціум DVD відмовився від цієї розшифровки, запропонувавшиновий новий варіант - Digital Versatile Disk (що в дослівному перекладі на українську мову означає - універсальний цифровий диск).

Звідси і походить назва DVD - ROM - Digital Versatile Disk Read Only Memory (що в дослівному перекладі на українську мову означає - пристрій, який здатен тільки зчитувати універсальні цифрові диски). Слід зазначити, що пристрої DVD - ROM здатні зчитувати не лише DVD диски, а й CD - R та CD - RW також.

DVD-ROM

Вигляд DVD - ROM від фірми LG


На сьогоднішній день об'єм DVD - диска становить від 4,7 гігібайт до 17 гігабайт !!! Все залежить від кількості робочих шарів, щільності прилягання доріжок одна до одної, кількості робочих сторін диска. Наприклад, у звичайного компакт - диску типу CD - R або CD - RW робоча тільки одна поверхня диску (блискуча сторона), один шар доріжок (шари компакт - диску чи DVD диску подібні до поверхів у будинку), щільність доріжок не така висока, як у DVD, тому об'єм компакт - дисків набагато менший від об'єму DVD дисків. Чим більше робочих сторін має диск (не більше двох, адже у будь - якого диску дві сторони), чим більше шарів доріжок на кожній із сторін, чим вища щільність доріжок, тим вищий об'єм диску.

Основні характеристики пристрою DVD - ROM:

Швидкість зчитування. Сама швидкість зчитування DVD дисків, швидкість зчитування компакт - дисків типу CD - R та CD - RW є головною характеристикою пристрою DVD - ROM. Чим вища швидкість зчитування, тим швидше пристрій працює з дисками.

 

Наявність додаткових функцій. До додаткоших функцій пристроя DVD - ROM належать функції пристрою CD - RW. Так, ви правильно почули ! Адже деякі фірми - виробники "наділяють" свої пристрої DVD - ROM можливістю записувати компакт - диски (CD - R та CD - RW). Пристрої DVD - ROM з додатковими функціями пристрою CD - RW дуже популярні на сьогоднішній день. По - перше вони значно краше та швидше працюють з компакт - дисками, ніж пристрої CD - RW. Це пояснюється тим, що лазер пристроїв DVD - ROM розрахований для роботи з DVD дисками, які по своїй будові, технології значно важче побудовані, ніж звичайні компакт - диски. По - друге, ці пристрої дозволяють працювати з DVD дисками. Хоча диски такого типу у нашій країні на сьогоднішній день не широко розповсюджені, купуючи такий привід, ви позбавляєте себе зайвого клопоту у майбутньому, коли DVD диски будуть більш розповсюджені, адже приводи CD - RW та CD - ROM не здатні їх читати.

 



DVD - RW:

DVD - RW - Digital Versatile Disk Read and Write, що в дослівному перекладі на українську мову означає - пристрій, який здатен зчитувати і записувати універсальні цифрові диски). Але тут криється невеличка хитрість. DVD - RW пристрої здатні працювати не лище з DVD дисками, вони загалом підтримують зчитування і зіпис усіх існуючих у світі форматів (CD, CD - R, CD - RW, DVD, DVD - R, DVD - RW, DVD + R, DVD + RW, DVD - RAM). Всі типи цих дисків відрізняються один від одного лише кількістю доріжок, їх щільності прилягання одна до одної і кількістю робочих шарів та робочих сторін диска.

DVD-RW

Вигляд DVD - RW від фірми LG


Основні характеристики пристрою DVD - RW:

Розмір внутрішньої пам'яті. Розмір внутрішньої пам'яті (кеш - пам'ять) дуже важливий показник для пристроїв DVD - RW. При записуванні DVD або CD - диску, пристрій DVD - RW черпає даннні з кеш - пам'яті. Адже у цій пам'яті накопичуються дані, які надходять від жорсткого диску (вінчестера). Великий об'єм кеш - пам'яті встигає накопичити у собі достатній об'єм данних, щоб компенсувати перебої в їх надходженні від жорсткого диску. Сучасні пристрої DVD - RW повинні бути оснашені кеш - пам'яттю щонайменше в 2 - 4 мегабайти. Якщо стався перебій у надходженні потоку данних від вінчестера до пристроя DVD - RW і об'єм кеш - пам'яті малий, це може спричинити ефект "пустого запису", що призводить до втрати заготовки (DVD - диску або CD - диску, на який проводиться запис).

 

Швидкість зчитування. Пристрій DVD - RW характеризується швидкостями зчитування:

  • CD - R дисків
  • CD - RW дисків
  • DVD - R дисків
  • DVD - RW дисків
  • DVD + R дисків
  • DVD + RW дисків
  • DVD - RAM дисків

 

Швидкість запису. Пристрій DVD - RW характеризується швидкостями запису:

  • CD - R дисків
  • CD - RW дисків
  • DVD - R дисків
  • DVD - RW дисків
  • DVD + R дисків
  • DVD + RW дисків
  • DVD - RAM дисків

 

Фірма - виробник. Придбавши DVD - RW пристрій ви забезпечуєте себе можливостями зчитуання та запису всіх існуючих у світі форматів. Придбавши DVD - RW пристрій наступних фірм - виробників ви зберігаєте цю вожливість щонайменше на 3 роки. Найкращі виробники DVD - RW пристроїв є наступні фірми:

  • LG
  • Sony-Nec (Optiarc)
  • MSI
  • Asus
  • Plextor
  • HP
  • Teac

 

 

 

 

 

Copyright © 2008 / Created by Jonathan Devis