Будова ПК

 

 

 

 

 

Оперативна пам'ять

 

Материнська плата

 

Мережева картка

 

Оптичні пристрої

 

Звукова картка

 

Відеокартка

 

Вінчестер

 

Процесор

 

Дисковод

 

Принтер

 

Монітор

 

Сканер

 

Корпус

 

Модем

 

 

 

 

Процесор (CPU)

Процесор - виконує обчислення та керує роботою ЕОМ (Електронно-обчислювальна машина)

Почнемо з того, що процесорів у ком'ютері багато. Окрім центрального процесора, який у всьому світі прийнято позначати абревіатурою CPU (Central Processor Unit) існують ще підпроцесори. Підпроцесорам призначена якась робота (наприклад вони виконують розрахунки по звичайній та тривимірній графіці, звуку, компресії та декомпресії).

На перший вигляд процесор - це просто вирощений за спеціальною технологією кристал кремнію (не дарма на жаргоні процесор називають "каменем"). Однак камінь цей містить у собі багато окремих частинок - транзисторів, які у своїй кількості наділяють комп'ютер можливістю "думати", а точніше, вираховувати окремі математичні опарації з числами, які у собі містять комп'ютерну інформацію.

Процесор

Вигляд центрального процесора Phenom 8750 від фірми AMD


Найголовнішою частиною процесора є кристал. Адже саме він і є "мозком" процесора.

В усіх нових процесорах (AMD Athlon 64 та Intel Core 2 Duo) кристал побачити неможливо. Для того, щоб його побачити потрібно зняти спеціальну тепловідвідну пластину, яка повністю вкриває процесор зверху (я не рекомендую це робити!). На цій пластині нанесено назву, серійний номер та характеристики процесора.

У старих процесорах (AMD Athlon XP та Intel Puntium III, IV) такої пластини не було і тому кристал можна було побачити. Кристал не був захищеним від ударів, і не віддавав так швидко тепло, як теперішні процесори.

Кристал процесора характеризується наступними показниками:

Тип ядра - найважливіший показник кристала. Адже саме від його типу залежить продуктивність роботи процесора. Наприклад, для теперішніх двоядерних процесорів AMD Athlon 64 X2 найghjlernbdysibvb ядрами є **** та *****. Для процесорів Intel Core 2 Duo - *** та ****.

 

Кеш-пам'ять першого рівня (L1) - невелика (декілька десятків кілобайт) надшвидка па'ять, призначена для зберігання порміжних результатів обчислювань. Чим вона більша - тим краще.

 

Кеш-пам'ять другого рівня (L2) - ця пам'ять трохи повільніша, зате більша (від 128 кілобайт до 12 мегабайта)

 

Важко повірити, що все це розміщується на кристалі, площа якого 1 - 2 см2 Тільки під мікроскопом ви можете побачити крихітні елементи, з яких побудований мікропроцесор та малесенькі доріжки, за допомогою яких ці елементи з'єднані між собою. Виготовляють ці доріжки з алюмінію, але йому на заміну має прийти мідь. Розмір цих деталей зводить з розуму - десяті долі мікрона!!! Наприклад, в 1999 році велика кількість процесорів виготовлялась за 0,13-ти мікронною технологією. На даний час виготовляють процесори за 0,09 - ти мікронною технологією. Такі потужні корпорації, як AMD та Intel вже перейшли на новий техпроцес - 0,065 нм. Ці розміри планують ще зменшувати як мінумім у 2 рази!!!

Але все-таки, при покупці процесора ми звертаємо увагу не лише на мікронність технології по якій виготовлено процесор. Існують також інші і на багато важливіші показники, які напряму пов'язані з його можливостями і швидкістю роботи.

Тактова частота - швидкість роботи. Саме так, саме на цей показник ми звертаємо увагу в першу чергу! Хоча мала кількість користувачів розуміє, що саме це означає. Адже для нас, неспеціалістів, важливо тільки те, наскільки новий придбаний процесор може працювати з потрібними для нас програмами. У спеціалістів існує своя система вимірювання швидкості процесора. Таких швидкостей (які вимірюються в мільйонах виконаних операцій за секунду - MIPS) може бути деділька, а саме: швидкість роботи зі звуком, тривимірною графікою, швидкість роботи з офісними програмами тощо. Незовсім зручно, тому більшість користувачів, кажучи про швидкість процесора, мають на увазі зовсім інший показник, який називають тактовою частотою. Ця величина визначається у мегагерцах (МГц; 1000 МГц=1 ГГц) і показує, скільки операцій спроможний виконати процесор впродовж секунди. Тактова частота позначається цифрами у назві процесора (наприклад, AMD Athlon 64 X2 6400+, тобто процесор Athlon покоління 54 X2 з тактовою частотою 6400 МГц або 6,4 ГГц). Для нормальної роботи комп'ютера мені доведеться порадити придбати процесор з тактовою частотою не менше 2.0 ГГц.

 

Покоління. Процесори один від одного відрізняються швидкістю роботи, архітектурою побудування, виконанням задач та зовнішнім визлядом. Одним словом - всім. Доречі відрізняються не тільки кількісно, а й якісно. Наприклад, при переході від Pentium до Pentium ІІ, а потім до Pentium ІІІ була значно розширена система команд (інструкцій) процесора. Якщо брати за точку відліку продукцію фірми Intel, то за свою 34-літню історію виготовлення процесорів, змінилось 10 процесорних поколінь: 8088, 286, 386, 486, Pentium, Pentium ІІ, Pentium ІІІ, Pentium 4, Intel Core 2 Dou, Intel Core 2 Quadro.

 

Багатоядерність. Кількість ядер напряму пов'язана з продуктивністю процесора. У наш час у світі використовуються одноядерні, двоядерні, триядерні, чотириядерні процесори. А в лабораторіях AMD та Intel вже "випікаються" восьмиядерні процесори. Кожне наступне ядро додає продуктивності процесору на 25-40 %. Оскільки виробництво одноядерних процесорів вже припинено, то з впевненістю можна сказати: "Майбутнє - за багатоядерними технологіями".

 

Модифікація. В кожному поколінні є модифікації, які відрізняють процесори один від одного назвою, призначенням, ціною. Наприклад фірма Intel випускає 3 модифікації процесорів, кожна з яких має особливе призначення та ціну:

  • Xeon (найпотужніший) призначений для роботи на всіляких серверах та будь-яких інших машинах, де потрібна дуже велика продуктивність (ціна може сягати від 300 до декількох тисяч $).
  • Core 2 Quadro/Duo (високий/середній за потужністю) призначений для потужніх домашніх настільних комп'ютерів, також можливе використання в серверах (ціна приблизно від 100 до 400 $).
  • Celeron (найменш потужний) призначений для малих за потужністю комп'ютерів. Використовуються здебільшого в офісах (ціна приблизно до 80 - 100$).

Корпорація AMD не відстає від Intel, вона також випускає багато різних процесорів в ціновому діапазоні від 45-60 до декількох тисяч $.

Зараз у компанії 3 модифікації:

  • Opteron (найпотужніший) призначений для роботи на тих компютерах, від яких вимагається гігантська продуктивність: серверах, кластерах, робочих станціях, інтернет-серверах тощо (ціна приблизно від 300 до декількох тисяч $).
  • Athlon 64/X2/FX (високі/середні за потужністю) призначені для потужніх домашних настільних комп'ютерів, графічних станцій, можлеве використання в серверах, деякі з них (FX серія) спеціально адаптовані для написання та тестування потужних тривимірних ігор (ціна приблизно від 70 до 800-900 $).
  • Sempron (найменш потужний) для недорогих домашніх настільних комп'ютерів, офісів, для тих комп'ютерів, від яких не вимагається велика продуктивність (ціна приблизно до 70 $).

 

Фірма виробник. Ось ми і підійшли до найголовнішого запитаня. Перед нами нелегкий вибір. Нам поставлене завдання вибору фірми-виробника. Вибір за вами. Свою особисту точку зору я не нав'язую. Особисто я надаю перевагу процесорам AMD покоління Athlon 64 X2/X4

По - перше: вони досить продуктивні, у них гарний розгінний потенціал, вони досить швидкі. Що стосується порівняно з лінійкою Core 2 Duo, то він ані трохи не програє (за виключенням оптимізованих під той чи інши процесор програм)

По - друге, в іграх процесори Athlon завжди найкращі.

По - третє: купуючи процесори корпорації AMD ви економите приблизно 20-30 $ і робите добре діло для AMD.

"Для чого це потрібно ?" - запитаєте ви! Купуючи процесор від AMD, ви збільшуєте долю ринку AMD, тим самим не даючи Intel бути абсолютним монополістом на ринку процесорів, а значить буде конкуренція і Intel не буде диктувати нам всім ціни.

 

 

 

 

Copyright © 2008 / Created by Jonathan Devis