Операційні системи

Операційні системи.

При включенні комп'ютера першою завантажується операційна система. Саме операційна система розпізнає та обробляє натискання клавіш на клавіатурі; керує роботою дискових нагромаджувачів; виводить зображення на екран; керує іншими зовнішніми пристроями комп'ютера (мишею, принтером), забезпечує виконання прикладних програм тощо.

Першою операційною системою для ІВМ-сумісних комп'ютерів була операційна система, створена фірма Microsoft, яка призначалася для комп'ютерів з дисковими нагромаджувачами і через те називалася дисковою. Звичайно її називають MS-DOS (скорочення від англ. «MicroSoft Disk Operating System»). З удосконаленням апаратної частини комп'ютерів змінювалася і MS-DOS. З'являлися нові версії цієї ОС, які широко використовуються і тепер. Дискова операційна система, створена фірмою ІВМ одержала назву PC-DOS.

У 1985 році фірмою Microsoft було випущено першу версію графічного розширення операційної ситсеми MS-DOS під назвою Windows. Згодом з'явилися нові версії Windows, ще більш удосконалені. В 1993 році тією ж фірмою була випущена графічна операційна система Windows NT, призначена для організації та роботи комп'ютерної мережі. Сьогодні широко використовується різні версії ОС Windows: Windows 95, Windows 98, Windows NT, Windows ХР, Windows 2000, Windows 2003.

Логотип ОС Windows XP

Існує багато інших операційних систем. Наприклад, ОS/2, яку створено в 1987 році фірмою IBM; MAC OS, яка призначена для роботи з комп'ютером Macintosh і розроблена фірмою Apple.

Логотип ОС MacOS

Однією з найбільш широко використовуваних систем, які працюють на комп'ютерах різних сімейств, є ОС Unix, яка відрізняється високою стабільністю. Саме тому різноманітні версії цієї системи використовуються для обслуговування великих комп'ютерних мереж. Серед операційних систем, побудованих на базі ОС Unix, слід виділити ОС Linux, яка є дуже доступною та гнучкою у використанні.

Логотип ОС Linux

Вибір конкретної ОС залежить від можливостей апаратної частини комп'ютера та задач, розв'язуваних за допомогою цього комп'ютера.