Як був винайдений комп'ютер
Перша вітчизняна ЕОМ. Історія вітчизняної електронної обчислювальної техніки розпочалася в м. Києві, де ще у передвоєнні роки були розгорнуті роботи із створення обчислювальної машини. Вони були перервані під час війни і відновлені лише у 1947 році. Роботи проводилися під керівництвом видатного спеціаліста в галузі електро- і радіотехніки академіка Сергія Олексійовича Лебедєва (1902—1974 р.р.)
Сергій Олексійович Лебедєв
Машина МЕСМ (від рос. малая злектронная счетная машина), з якої починається історія вітчизняних ЕОМ, запрацювала у грудні 1951 року в Лабораторії обчислювальної техніки Інституту математики Української Академії наук.
МЕСМ була тією моделлю, на якій апробувалися принципи побудови машини і її окремих вузлів. Вже через рік . О. Лебедєвим була випущена машина БЕСМ (від рос. Быстродействующая электронная счетная машина), яка на той час за швидкодією і потужністю була найкращою в Європі і однією з кращих у світі!
Обчиcлювальна машина МЕСМ
Під керівництвом С. О. Лебедєва було створено ще 18 машин, з яких 15 випускалися крупними серіями. У 1958—1959 роках його машини були найшвидкодіючими в світі.
Серед машин С. О. Лебедєва особливе місце належить БЕСМ-6, випущеній у 1967 році, яка стала рекордсменом серед обчислювальних машин: вона виконувала 1 мільйон операцій за секунду, що на той час було вагомим результатом, і випускалася впродовж 17 років.
Обчиcлювальна машина БЕСМ-6
Лондонський музей науки у 1972 році придбав БЕСМ-6 і зберігає її для історії.