Baby, EDSAC

Як був винайдений комп'ютер
Завершальна крапка у створенні першої електронної обчислювальної машини була поставлена вже після закінчення другої світової війни. Ця «крапка» пов'язана перш за все з роботами англійських вчених.

 

Том Кілбурн (Tom Kilburn) і Фредді Вільямс (Freddie Williams)

У 1948 році професором Томом Кілбурном (Tom Kilburn, народ. 1921р.) і Фредді Вільямсом (Freddie Williams, 1911—1977 рр.) з Манчестерського університету була створена машина (SSEM — The Small-Scale Experimental Machine — маломасштабна експериментальна машина), відома як «Манчестерський Марк-1». Машина отримала ще одну назву — Малюк (Baby), адже вона важила лише 1 тонну!

Машина містила 600 електронних ламп і працювала за програмою. Набір команд складався з семи інструкцій. Запуск першої програми, складеної Кілбурном для Марк-1, відбувся 21 червня 1948 г. Машина виконала програму за 52 хвилини.

Кілбурн і Вільямс першими довели можливість зберігання чисел і програм у спільній пам'яті машини.

Обчиcлювальна машина SSEM

У 1949 році Моріс Уілкс (Maurice Wilkes, народ. 1913 р.) в Кембріджському університеті створив машину ЕДСАК (EDSAC — Electronic Delay Storage Automatic Computer — електронний калькулятор з пам'яттю на лініях затримки).

Моріс Уілкс (Maurice Wilkes)

Незважаючи на назву, це був перший повномасштабний комп'ютер з програмним забезпеченням. Програма зберігалася в пам'яті машини. Машина містила 3000 електронних ламп і за швидкодією у 6 разів перевищувала своїх попередників.

Морісу Уілксу належать видатні заслуги в галузі проектування обчислювальних машин, він отримав світове визнання як видатний вчений сучасності. У 1998 році президія Національної Академії Наук України присвоїла Морісу Уілксу звання почесного доктора наук НАН України.

Обчиcлювальна машина ЕДСАК