Як був винайдений комп'ютер
Слово «комп'ютер» означає «обчислювач», тобто пристрій для обчислень. Потреба в автоматизації обробки даних, в тому числі обчислень, виникла дуже давно. Багато тисячі років тому для рахунку використовувалися рахункові палички, камінчики і т.д. Більш 1500 років тому назад (а може бути і значно раніш) для полегшення обчислень стали використовувати рахівницю.
Блез Паскаль (Blaise Pascal)
В історії механічних обчислювальних машин лаври першопроходця здобув Блез Паскаль.
Блез Паскаль (Blaise Pascal, 1623—1662 рр.) увійшов у світову науку як математик, фізик, філософ. Він народився 19 червня 1623 року у Франції в м. Клермоні-Феррані.
Ще 17-річним юнаком Паскаль задумав виготовити обчислювальну машину. Його батько, інтендант і вповноважений Його Величності у Верхній Нормандії для оподатковування і збирання податків, довгі часи витрачав на фінансові розрахунки, і син мріяв побудувати машину, яка б спростила цю роботу. Першу модель машини Паскаль створив у 1642 році, а в 1645 — вже з'явилася його знаменита паскаліна, яку називали також паскалевим колесом. Винахідник представив її такими словами: «Поважний читач, цим повідомленням сповіщаю Вас, що мною виготовлена маленька машина, на якій Ви зможете виконати будь-яку арифметичну операцію. Машину буде показано публіці.»
У 1649 році Паскаль одержав королівський привілей, яка встановлювала його пріоритет як винахідника машини і надавала право на виготовлення машин для продажу. За роки життя Паскаль створив біля 50 моделей машини, які розійшлися по світу і дали поштовх для інших винаходів. Вісім паскалін збереглися до наших часів, одна з них займає почесне місце у французькому музеї мистецтв і ремесел у м. Парижі.
Паскаліна. Зовнішній вигляд та вигляд зсередини
Вільгельм Шиккард (Wilhelm Schickard, 1592—1636 рр.), народився в маленькому містечку Гетенберг у Німеччині. Він отримав освіту в Тюбінгенському університеті і був широкоосвіченою людиною.
Вільгельм Шиккард (Wilhelm Schickard)
Дружні стосунки Шиккарда з видатним астрономом Іоганом Кеплером сприяли тому, що він розпочав розробку машини для механізації трудомісткого процесу обчислень, без яких не обходилися астрономічні дослідження. В листі до Кеплера від 20 вересня 1623 року Шиккард повідомляє, що побудував перший екземпляр машини, проте у наступному листі від 25 лютого 1624 року він оповіщає Кеплера, що виготовив ще одну машину для нього, але під час пожежі обидві машини згоріли.
На жаль протягом майже 300 років його машина залишалася у невіданні.
Як випливає з листів і інших знайдених рукописів Шиккарда, машина була спроможна виконувати додавання, віднімання, множення і ділення шестирозрядних чисел. Шиккард назвав її «годинником для лічби»
За знайденими відомостями вчені Тюбінгенського університету на початку 60-х років ХХ століття виготовили діючу модель машини Шиккарда.
Машина Вільгельма Шиккарда. Ескіз (а) і діюча модель (б)
Через 10 років після «знайдення» машини Шиккарда виявилося, історія обчислювальних машин сягає ще глибше. Приблизно за 120 років до Вільгельма Шиккарда італійський геній Леонардо да Вінчі (1452—1519 рр.) розробив конструкцію механізму для обчислень.
Леонардо да Вінчі
Про цей винахід дослідники історії обчислювальних машин дізналися лише в 1967 році, коли в бібліотеці м. Мадрида було знайдено доти невідомі щоденники Леонардо да Вінчі, які датуються кінцем 15-го — століття. В рукописах зберігся ескіз пристрою для арифметичних обчислень. Його основу складали тринадцять десятизубих кілець, поєднаних таким чином, що поворот одного кільця на 10 оборотів приводив до повороту наступного кільця на один оборот.
Слід зазначити, що Леонардо да Вінчі виявив свою геніальність не тільки як видатний художник і скульптор епохи Відродження. Він залишив свій слід і в науці — як анатом і біолог, теоретик живопису, і в техніці — як винахідник гідравлічних і літальних апаратів, конструктор бойових машин та інших механічних пристроїв. Отже, робота Леонардо да Вінчі над створенням машини для обчислень не була для нього випадковою.
За ескізом Леонардо да Вінчі комп'ютерна компанія IBM у 1969 році у рекламних цілях виготовила машину. Машина виявилася дієздатною!
Фрагмент рукопису Леонардо да Вінчі з ескізом механізму для обчислень.
Машина, виготовлена за ескізом.