Архіватори
Для роботи з архівами існують програми, що називаються архіваторами
Перші програми-архіватори з'явилися в середині 80-х років. Вони були зорієнтовані, насамперед, на роботу в МS-DOS і підтримували популярні архівні формати: ARС, ZІР, LZН, ARJ, АCE, ІСЕ тощо. Тогочасні архіватори дозволяли створювати архівні файли та розкривати архіви, переглядати архіви, сортувати файли в архіві, виводити вміст архіву на екран, знищувати файли в архіві.
В МS-DOS програми-архіватори викликаються командним рядком з численними параметрами. Параметри забезпечують великі можливості, хоча й створюють труднощі користувачеві у роботі з архіваторами.
Значно зручнішою стала робота з архівами з появою ОС Windows і Windows -версій архіваторів. З попередніх архівних форматів серед користувачів Windows найпопулярнішими є ZІР, ARJ
Слід окремо розглянути формат RAR і відповідні архіватори, створені програмістом з Челябінська Євгеном Рошалем. Windows -версія цього архіватора ( WinRAR ) досить зручна для роботи, забезпечує високий ступінь стиснення, дозволяє створювати багатотомні (на кількох дискетах) та саморозпаковувальні архіви ( .ехе -файли).
Терміни, пов'язані з архівацією
У програмах архіваторах застосовуються спеціальні терміни та вислови:
WinRAR - це потужний архіватор і менеджер архівів, який має зручну графічну оболонку і підтримує технологію Drag and Drop. Програма WinRAR дозволяє працювати не лише з архівними файлами .rar, а й з іншими архівами: .zip, .cab, .arj, .lzh. Запускається WinRAR будь-яким з можливих способів, передбачених Windows.