Архіватори

Архіватори

Для роботи з архівами існують програми, що називаються архіваторами

Перші програми-архіватори з'явилися в середині 80-х років. Вони були зорієнтовані, насамперед, на роботу в МS-DOS і підтримували популярні архівні формати: ARС, ZІР, LZН, ARJ, АCE, ІСЕ тощо. Тогочасні архіватори дозволяли створювати архівні файли та розкривати архіви, переглядати архіви, сортувати файли в архіві, виводити вміст архіву на екран, знищувати файли в архіві.

В МS-DOS програми-архіватори викликаються командним рядком з численними параметрами. Параметри забезпечують великі можливості, хоча й створюють труднощі користувачеві у роботі з архіваторами.

Значно зручнішою стала робота з архівами з появою ОС Windows і Windows -версій архіваторів. З попередніх архівних форматів серед користувачів Windows найпопулярнішими є ZІР, ARJ

Слід окремо розглянути формат RAR і відповідні архіватори, створені програмістом з Челябінська Євгеном Рошалем. Windows -версія цього архіватора ( WinRAR ) досить зручна для роботи, забезпечує високий ступінь стиснення, дозволяє створювати багатотомні (на кількох дискетах) та саморозпаковувальні архіви ( .ехе -файли).

Терміни, пов'язані з архівацією

У програмах архіваторах застосовуються спеціальні терміни та вислови:

  • Add file — додавання файла до архіву. Якщо архів не існує, то він створюється.
  • Extract files — вилучення файлів з архіву.
  • Fresh files — додавання до архіву нових версій файлів, які вже є там.
  • Move files — переміщення файлів до архіву.
  • Multiple volumes — багатотомні архіви, які складаються з кількох файлів (томів). Вони звичайно створюються для запису архівних файлів на окремі дискети.
  • Ratio — ступінь стиснення файлa, який може визначатися як відношення вихідного об'єму файлa до стиснутого або навпаки (залежно від програми-архіватора).
  • Self-extract (SFX) archive — саморозпаковувальний архів, що є архівним файлом з розширенням .ехе або .соm . Після запуску цього файла відбувається автоматичне вилучення вмісту з архіву. Термін SFХ означає буквально «самовилучення».
  • Solid archive — неперервний архів, який звичайно створюється з багатьох схожих файлів. Вміст цих файлів розглядається як один суцільний потік даних. Завдяки можливим повторенням досягають більшого стиснення, ніж при роздільній упаковці файлів. Неперервні архіви можуть займати на третину менше місця, ніж звичайні архіви. Недоліком неперервних архівів є, насамперед, більша уразливість архіву (при ушкодженні архіву не відкривається жоден файл). Крім того, такі архіви розпаковуються дуже повільно.
  • Update files — додавання до архіву нових файлів.

WinRAR - це потужний архіватор і менеджер архівів, який має зручну графічну оболонку і підтримує технологію Drag and Drop. Програма WinRAR дозволяє працювати не лише з архівними файлами .rar, а й з іншими архівами: .zip, .cab, .arj, .lzh. Запускається WinRAR будь-яким з можливих способів, передбачених Windows.