Види пам'яті
Для роботи комп'ютера необхідною є як внутрішня, так і зовнішня пам'ять. Внутрішня пам'ять призначена для тимчасового зберігання поточної інформації і реалізується у вигляді мікросхем, встановлених на системній платі. Зовнішня пам'ять призначена для тривалого зберігання програм і даних. Пристроями зовнішньої пам'яті є нагромаджувачі, які звичайно розташовуються всередині системного блоку.
Нагромаджувачі — пристрої, призначені для тривалого зберігання інформації.
Основною характеристикою пам'яті є її ємність, яку вимірюють в одиницях вимірювання інформації (біт, байт, Кілобайт, Мегабайт, Гігабайт).
Крім того, пристрої пам'яті характеризуються часом доступу до її вмісту та швидкістю обміну інформацією. Внутрішня пам'ять звичайно має місткість меншу, ніж зовнішня; але вона є найшвидшою. Швидкість обміну інформацією залежить від швидкості її зчитування та запису.
Пристрої зовнішньої пам'яті, нагромаджувачі, складаються з двох частин:
Дисковими нагромаджувачами є жорсткий диск (вінчестер), нагромаджувач на гнучких магнітних дисках, нагромаджувач на лазерних дисках та інші. Прикладом нагромаджувача на магнітній стрічці є стример, в якому інформація зберігається на картриджах.
Серед дискових нагромаджувачів можна виділити нагромаджувачі на магнітних та лазерних дисках.
Розглянемо спосіб розміщення інформації на магнітних дискових нагромаджувачах. На поверхню диска нанесено шар намагнічувального матеріалу. Запис інформації в цьому шарі відбувається по доріжках, які виглядають як концентричні кола. Радіуси, проведені з центру диска, ділять кожну з доріжок на сектори, тобто сектор є дугою доріжки між двома сусідніми радіусами. Максимальна кількість інформації, що може бути записана або прочитана на кожний сектор називається розміром сектора і може становити 512 або 1024 байтів. Кожна доріжка має свій номер. Усі сектори, розміщені на різних доріжках між двома сусідніми радіусами, мають однаковий номер. При записуванні і зчитуванні інформація передається посекторно, тобто передається інформація, що міститься в цілому секторі.
У лазерних нагромаджувачах інформація на доріжці створюється лазерним променем, який створює на поверхні диска западини. Таким чином, інформація подається чергуванням западин, які не відбивають світло, і областей, які відображують світло. При зчитуванні інформації з лазерного диска промінь потрапляє на область, що відображує світло, і сприймається як двійкова одиниця. Якщо промінь потрапляє в западину, де світло не відображується, фіксується нуль.