Комп'ютерні мережі
Багато сучасних інформаційних технологій засновано на використанні комп'ютерних мереж.
Комп'ютерна мережа — це сукупність комп'ютерів, що з'єднані лініями зв'язку і оснащені комунікаційним обладнанням і ПЗ.
Комп'ютери, об'єднані в мережу, мають значно більші можливості, ніж комп'ютери, що працюють окремо.
Комунікаційне або мережне обладнання — це периферійні пристрої, що здійснюють перетворення сигналів, використаних у комп'ютері, на сигнали, які передаються по лініях зв'язку, і навпаки.
Такими пристроями є модеми та мережні адаптери. Модеми застосовуються при використанні телефонних ліній зв'язку, мережні адаптери — при використанні інших ліній зв'язку.
Лінія зв'язку — це обладнання, за допомогою якого здійснюється з'єднання комп'ютерів у мережу.
Лінії зв'язку, що використовують кабелі для передачі сигналів, називаються проводовими, решта — безпроводовими.
Телефонна лінія — приклад проводової лінії зв'язку. Системи супутникового зв'язку — безпроводові. Лінії зв'язку бувають різні за складністю.
Комунікаційне або мережне ПЗ — це набір програм, що забезпечують роботу мережного обладнання та обмін інформацією між комп'ютерами в мережі.
Мережне ПЗ поділяється на дві групи програм. Перша працює з мережею на так званому «низькому рівні». В завдання цих програм входить керування мережним обладнанням з метою перетворення сигналів з одного виду на інший. Вони нічого не знають про структуру інформації, що передається.
«Знання» структури інформації покладено на програми другої групи. Вони працюють з мережею на «високому рівні»: повинні вміти розпізнавати та обробляти інформацію залежно від її характеру та способу організації.