Більшість програм створюються для рішення якого-небудь завдання. У процесі її рішення на ПК необхідно: увести дані, указати спосіб їхньої обробки, задати спосіб виводу отриманих результатів. Тому потрібно знати наступне:
- Як увести інформацію на згадку (уведення).
- Як зберігати інформацію в пам'яті (дані).
- Як указати правильні команди для обробки даних (операції).
- Як передати дані із програми користувачеві (вивід).
Необхідно також уміти впорядковувати команди так, щоб:
- деякі з них виконувалися тільки у випадку, якщо дотримується деяка умова або ряд умов (умовне виконання);
- інші виконувалися повторно деяке число раз (цикли);
- треті виділялися в окремі частини, які можуть бути неодноразово виконані в різних місцях програми (підпрограми).
Таким чином, потрібно вміти використати сім основних елементів програмування: уведення, дані, операції, вивід, умовне виконання, цикли й підпрограми й на їхній основі будувати програми.
Це список не є повним, однак, він містить ті елементи, які властиві звичайно всім програмам. Багато мов програмування мають ще й додаткові засоби, у тому числі й Паскаль.
Основні файли пакета Турбо Паскаль:
- Turbo.exe – інтегроване середовище програмування;
- Turbo.hlp - файл, що містить дані для оперативної підказки;
- Turbo.tp - файл конфігураційної системи;
- Turbo.tpl - бібліотека стандартних модулів Турбо Паскаля.
Для роботи в графічному режимі необхідні Graph.tru - модуль із графічними процедурами й функціями Турбо Паскаля, кілька файлів з розширенням *.BGI - драйвери різних типів відеосистем ПК, кілька файлів з розширенням *.CHR, що містять векторні шрифти.
Після завантаження системи екран розділений на три частини: основне (або робоче) вікно, головне меню й рядок, у якій указується призначення основних функціональних клавіш. Перехід з основного вікна в головне меню й назад здійснюється за допомогою клавіші F10.
У робочому вікні здійснюється набір тексту програми, запуск же відбувається в такий спосіб: вихід у меню, вибір пункту Run - Run.
Для того щоб зберегти програму, необхідно: вийти в меню, вибрати File - Save (Save as ...), у вікні, що з'явилося, увести ім'я файлу й нажати клавішу Enter.
Вихід із системи програмування: вихід у меню, пункт File - Exit.
|